Svako dijete dolaskom u vrtić prolazi kroz proces prilagodbe. Prilagodba ili adaptacija je proces uspostavljanja socio-emocionalne povezanosti djeteta i odgojitelja, kao i navikavanje na novi prostor vrtića te višesatni boravak bez roditelja.
Polazak u jaslice odnosno vrtić za svako dijete predstavlja veliku promjenu u životu. Često je ovo izazovna situacija kako za dijete tako i za Vas kao roditelje jer je ispunjena strahom od odvajanja i naporima da se dijete prilagodi novoj situaciji. Dijete dolazi iz obitelji gdje se osjeća sigurno u nepoznato okruženje sa nepoznatim tetama, velikim brojem nepoznate djece.
Svako dijete prolazi različito ovaj izazovan period. Neka djeca se prilagode brže (za samo nekoliko dana),a drugoj djeci je potrebno duže vrijeme ( i do 2 mjeseca). Neka djeca reagiraju burnije, dok neki ne pokazuju veće promjene u ponašanju.
Promjene u ponašanju djeteta su PROLAZNA pojava i dobro je biti pripremljen na njih, a odnosi se na sve koji sudjeluju u odgoju djeteta.
KAKO SE DJECA PONAŠAJU TIJEKOM PRILAGODBE:
- Otvoreno negoduju osobito prilikom rastanka s roditeljima, plaču, odbijaju komunikaciju.
- Trenutak rastanka je krizni, međutim kada roditelj ode dijete se umiri i zaigra.
- Neka djeca prve dane ulaze u sobu bez otpora zainteresirana za nove igračke, otpor se javlja nakon tjedan dana kad shvate da je odlazak u vrtić svakodnevan, a u njemu se još ne osjećaju sigurno.
- Burno reagiraju mlađa djeca, stariji ulaze u sobu ali ne žele komunicirati ni sa odgojiteljima ni djecom
- Neka djeca reagiraju regresijom što znači da se vraćaju u neke dijelove u razvoju koju su uspješno savladali (mokre u krevet, traže dudu, dijete koje je prohodalo sad pribjegava puzanju…)
- Neka djeca reagiraju odbijanjem hrane, bude se u snu, imaju probavne smetnje, plačljivi su i kući se ni na trenutak ne žele odvojiti od mame.
- U želji da bude zaštićeno dijete bira ona ponašanja koja mu nude veću sigurnost.
- Takve promjene u ponašanju su prolaznog karaktera, one će nestati u trenutku kad se dijete prilagodi novoj sredini.
- Potrebno je naglasiti da adaptacija nije gotova kad dijete prestane plakati već kad dijete počne spontano izražavati svoje osjećaje, misli i sposobnosti.
POŽELJNO JE:
- Dnevni ritam kod kuće prilagoditi dnevnom ritmu vrtića
- Jelovnik kod kuće pokušati prilagoditi onom vrtićkom
- Djeci omogućiti druženje i igru sa nepoznatom djecom na igralištu
- Djecu osamostaliti u nekim osnovnim životnim aktivnostima (oblačenja i svlačenja odjeće i obuće, uzimanje jela, obavljanje nužde, osobna higijena)
- Dijete upoznati sa vrtićem u kojem će boraviti
- Uputno je da dijete prvih dana u vrtiću boravi kratkotrajnije, a prilagodba treba biti postupna (sat vremena prvog dana, 2-3 sata drugog dana itd.).
- Ritam i brzina adaptacije različita je za svako dijete, te je za stupnjevanje produljenja adaptacije potrebna interakcija sa odgajateljima.
- Omogućiti djetetu da donese sa sobom omiljenu igračku (prijelazni objekt)
- Poželjno je da roditelji prvih dana borave sa djetetom u skupini, kratkotrajno dok se dijete ne zaigra i uspostavi kontakt sa drugom djecom.
ŠTO RODITELJ MOŽE UČINITI DA DJETETU OLAKŠA ADAPTACIJU ?
- Roditelj treba biti smiren i ne treba pokazivati svoju zabrinutost ni tugu što ostavlja dijete
- Izbjegavati dugotrajna opraštanja
- Dogovoriti se kad ćete se vratiti po njega i to u potpunosti ispoštovati
- Po povratku iz vrtića provesti što više vremena sa djetetom, šetati se, pričati priče, pokazivati interes za događaje iz vrtića koje dijete želi podijeliti sa vama.
- U periodu adaptacije nije poželjno istovremeno navikavati dijete na nove oblike ponašanja (odvikavanje od bočice, dude, pelena)
- Biti dosljedan u dovođenju djeteta u jaslice / vrtić.
Imajte povjerenja u nas, jer mi želimo da se vaše dijete i vi osjećate dobrodošlo, sigurno i sretno u našem vrtiću!